Appi, sõbrad geograafid

Väike viga andmete esitamise viisis ühes reisiteatmikus, tekitas minus ühe iseenesest lihtsa geograafilise küsimuse. Ma olin üsna hämmastunud, et see küsimus ei olnud mulle varem pähe tulnud ning ei mäleta ka, et selle üle oleks arutletud minu lühikeseks jäänud geograafiaõpingute jooksul.

Kas järve pindala arvutamisel arvestatakse järvesaarte pindala järve pindalast maha või mitte? Kõikvõimas internet sellele vastust ei andnud, oli küll täpseid juhiseid, kuidas erinevatel viisidel järve pindala arvutada, kuid saartest ei poolt sõnagi. Vähemalt mina ei leidnud. Samuti ei mainitud erinevate järvede all, kas nende pindala on vastava suurusega koos või ilma saarteta.

Hakkasin siis ise arutlema, et milline valik oleks mõistlikum ja muidugi jagus häid argumente mõlemale poolele (eelistus tekkis alles kirjatüki lõpuks).

Järve pindala on oluline mitmete teiste järvega seotud parameetrite arvutamiseks, olgu selleks näiteks järve ruumala või aurumise koguväärtuse arvutamine, ning seetõttu oleks täpsus üsna oluline. Võtame kaks suurt järve, Peipsi järve Eestis ja Saimaa järve(järvistu) Soomes (mõlemad on eestikeelses Wikipeedias kirjas Euroopa suuruselt 4. järvena, internet on täpne!). Kui Peipsi järve puhul ei ole eriti oluline, kas järve pindala on antud koos Piirissaare ja muu kribu-krabuga või ilma, siis Saimaa puhul oleks teadmisest ikka kasu küll. Saimaa järve pindala on ca 4400 ruutkilomeetrit ning saari on järves kokku 1850 ruutkilomeetrit. Seega kui järve pindalast pea poole moodustavad saared, siis oleks ju loogiline, et järve pindalaks on loetud reaalne veepind mitte kogu järve kaldajoonega joonistuva kujundi pindala, sest järve ruumala või aurumise arvutamiel tuleks viga liiga suur. Saimaa järve ruumala arvutamiseks lahutaksin ma seega kaldajoonega määratud kujundi pindalast saarte pindala (tea, kas 4400 puhul on see lahutus ikka ära tehtud?) ning korrutaksin selle keskmise sügavusega. Tundub, et vastus on käes, aga….

Läheme näiteks Titicaca järvele, kus on mitmeid looduslikke saari ja ka tehissaari (tegelikkuses ei ole tehissaari pindalalt kuigi palju, aga teoreetiliselt saaks neid ju alati juurde meisterdada). Titicaca järvel peaksin järve veepinna arvutamiseks lahutama kõikide saarte pindala, nii saaksin teada pindala, kust toimub aurumine. Aga ruumala arvestamiseks peaksin lahutama ainult looduslike saarte pindala, sest tehissaared on ainult meetri või paari paksused ning edasi on nende pinna all vesi, mis annab järve ruumalale lisa.

Ja Porkuni järves muutub ujuvsaarte pindala pidevalt, geograafilisi andmeid Porkuni järve pindala kohta ei saa ju nii tihti muuta.

Et võiks siis nii mõelda, et tehis- ja ujuvsaari, kui ajutisi nähtusi ei arvesta maha ja pärissaared arvestame maha? Aga kas keegi suurendab tasahilju Peipsi järve pindala Piirissaare kahanemise arvelt? Või on saarte pindala oluline siis, kui saared moodustavad järve pindalast teatud protsendi? Ja kui suur see protsent siis oleks? Või on järve pindala siiski just see kaldajoonega joonistuva kujundi pindala ning alles teiste andmete arvutamiseks läheme saarte kallale?  Ilmselt see nii ongi, sest vastasel juhul, kui järve pindala oleks antud ilma saarteta võiks tekkida üsna keeruline olukord. Kuna igast kujundist annab välja lõigata tüki, mis on üle poole kujundi pindalast, ilma, et me äärejoont kahjustaks (matemaatikutel on kindlasti mingid kavalad kujundid varuks), annaks igasse järve sobitada parajalt suure saare, mis tekitaks olukorra, kus järvesaare pindala oleks suurem kui järvel, milles see saar paikneb. See oleks juba sensatsioon, kui midagi suurema pindalaga annaks ilma vaevata paigutada väiksema pindalaga eseme sisse. Siinkohal hakkaks geograafia kõigutama filosoofia alustalasid ning selle ärahoidmiseks tuleb vist leppida asjaoluga, et saarte pindala maha ei lahutata ning järve pindala on kaldajoone poolt tekitatud kujundi pindala, mis aga ei ole järve tegelik pindala, kui me soovime arvutada muid parameetreid.

Kas seega saarteta järvel on üks pindala, saartega järvel kaks pindala ning mitut tüüpi saartega järvel mitu pindala, olenevalt sellest, millieid parameetreid me parasjagu arvutame?

Appi, sõbrad geograafid!

Rubriigid: elu. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s